8 módszer, ami segít megszabadulni a fehér nyelvtől és egészségesebbé válni

A testünk létfontosságú tevékenységei után keletkező hulladékok nemcsak a vizelettel és a széklettel távoznak a szervezetünkből, a nyelvünk is aktívan hozzájárul ehhez. A nyelvünkre kirakódó lepedék rendszeres eltávolítása fontos pontja a testünk és a szánk méregtelenítésének, ráadásul javítja az ízlelőbimbóink érzékenységét, frissíti a leheletünket és megakadályozza a fogszuvasodást és egyéb ínybetegségek megjelenését.

A Liked.hu-nál összegyűjtöttünk néhány egyszerű tippet, amik segíthetnek a fehér nyelv kezelésében és a nyelv egészségesebbé tételében.

A fehér nyelv számos betegségre utalhat. Az emberek már az ókortól kezdve figyelik a nyelv állapotát azért, hogy különféle betegségeket diagnosztizáljanak a testben. A gyógyítók az ókorban úgy gondolták, hogy a beteg nem gyógyul meg teljesen mindaddig, míg a nyelve egészséges színűvé nem változik.

A lepedék elhelyezkedése lehetővé teszi számunkra, hogy megtudjuk, melyik szervünk igényelhet további orvosi ellenőrzést.

1. Fokhagyma

Bár megszoktuk, hogy legtöbbször a rossz lehelet okozója, valójában kiváló fertőtlenítő hatással bír. Fontos, hogy nyersen fogyasszuk, így segít majd a baktériumok pusztításában és a nyelvlepedék eltávolításában.

2. Aloe vera

Az aloe vera köztudottan gyulladáscsökkentő hatással bír. Épp ezért a nyelven és az ínyen található baktériumok eltüntetésében kulcsfontosságú szerepet játszhat. Tegyünk egy kanál aloé levet a szánkban, majd néhány percig tartsuk ott, mielőtt kiköpnénk. A szánkat ezután langyos vízzel öblítsük. A művelet naponta többször is megismételhető.

3. Só

A só az egyik legjobb fegyver a nyelvtisztításban. Az apró sószemek segítenek eltávolítani a szennyeződéseket és az elhalt sejteket a szájból. Szórj egy kis sót a nyelvedre, majd dörzsöld egy percig nagyjából egy fogkeve segítségével. Ezután öblítsd ki vízzel a szád. A műveletet naponta kétszer ismételd.

4. Kurkuma

A kurkuma nemcsak fűszer, hanem az antiszeptikus gyógyszerek nagyszerű alternatívája is. Keverd össze citromlével, így egy nagyon konzisztens masszát fogsz kapni. 2 percig dörzsöld vele a nyelved, majd alaposan öblítsd le langyos vízzel.

5. Fogkefe vagy nyelvkaparó

Egy fogkefe vagy nyelvkaparó segítségével szintén hatásos eredményt lehet elérni. Fontos, hogy hátulról előre, a nyelvhegy felé haladva tisztítsuk, és ne nyomjuk rá túl erősen egyiket se a nyelvünkre.

6. Fertőtlenítő gyógynövények

A gyógynövényeknek gyógyhatásuk van: keverjünk össze egy kanál kamillát, egy kanál mentát és egy kanál zsályát egy teáskannában. Adjunk hozzá egy csipet tölgy kérget a keverékhez, majd öntsük nyakon 4 csésze forrásban lévő vízzel. Ezután várjuk meg, míg kihűl és szűrjük ét a keveréket. Adjunk hozzá egy kanál sót, és kész is vagyunk! Öblögessünk ezzel naponta kétszer, fogmosás után.

1. Ne dohányozz

A dohányzás nyelvgyulladáshoz vezethet, ami azt eredményezi, hogy az elhalt sejtek felhalmozódnak a nyelven, kényelmes környezetet teremtve ezáltal a baktériumok szaporodásához.

2. Ne fogyassz alkoholt

Az alkohol szintén nyelvgyulladást okozhat, ráadásul ezen túlmenően még a testet is szárítja, vagyis könnyedén kiszáradást okozhat. Érdemes mellőzni tehát az alkohol minden formáját.

3. Igyál sok vizet

A víz az egész testünk számára kulcsfontosságú. A kiszáradt száj a fehér nyelv egyik oka lehet. Törekedjünk arra, hogy mindig a testsúlyunknak és az adott napon végzett fizikai aktivitásnak megfelelő vizet fogyasszunk napközben. A kiszáradásnak egyébként más tünetei is vannak: például sötét vizelet, kimerültség, fáradtság és fejfájás.

4. Javíts a szájhigiéniádon

A komolyan vett szájhigiénia segít csökkenteni a szájban lévő baktériumok számát. Minden étkezés után tisztítsuk a fogainkat fogselyem vagy szájvíz segítségével, felkelés után reggelente, és lefekvés előtt esténként pedig mindig mossunk fogat.

forrás

Ha tetszett ez a bejegyzés, értékeld azzal, hogy megosztod a Facebookon! Köszönjük! 👍🙏