Létezik néhány egyszerű kísérlet, amire a gyerekek egész életükben emlékezni fognak. Lehet, hogy nem értik meg azonnal, hogy miért történik mindez, ez időt vesz ígénybe, viszont ezek a fizikai és kémiai jelenségek az elméjükben örökre megmaradnak és később hasznát vehetik majd.
1. Tűzálló labda
Szükségünk lesz: 2 lufira, 1 gyertyára és vízre
Kísérlet: Egy lufit tartsunk a gyergya lángja fölé ameddig az elrobban. Hadd lássák a gyerekek, hogyan robban el a lufi, amint a tűz fölé tartjuk.
Aztán a második lufit töltsük meg vízzel a csapnál és tartsuk újra a láng fölé. Kiderül, hogy a víz hatására biztonságosan ellenál a gyergya lángjának.
2. Ceruzák
Szükségünk lesz: egy műanyag zacskóra, ceruzákra és vízre.
Kísérlet: A zacskót úgy is át lehet szúrni ceruzával, hogy a folyadék benne maradjon. Töltsük meg a zacskót félig vízzel, majd ezután hegyes ceruzával szúrjuk át a zacskót azon a helyen, ahol a víz van. Megfigyelhető, hogy a víz szivárgása elhanyagolható. Viszont ha először átszurjuk a zacskót és csak azután töltjük fel vizzel, akkor mindenhol csepegni fog!
3. Színes káposzta levél
Szükségünk lesz: 4 csésze víz, élelmiszer színezőanyag, káposzta levelek vagy fehér virág
Kísérlet: Töltsünk meg 4 csészét vízzel, majd keverjünk mindenik csészéhez különböző színezőanyagot. Helyezzük bele a káposzta leveleket és hagyjuk éjszakára benne. Reggelre a levelek színt fognak változtatni.
4. Úszó tojás
Szükségünk lesz: 2 tojásra, 2 csésze vízre és sóra.
Kísérlet: Óvatosan helyezzünk egy tojást egy pohár vízbe. A tojás leereszkedik a pohár aljára. A második pohárba töltsünk meleg vizet és keverjünk bele 4-5 evőkanál sót. Hogy igazságos legyen a kísérlet, várjuk meg, ameddig a víz teljesen kihűl, majd helyezzük el a tojást ebbe a pohárba is. A tojás a víz felszínén fog lebegni. Ez a sűrűséggel magyarázható. Az átlagos víznél a tojás sűrűsége sokkal nagyobb, ezért a tojás elmerül. A sóoldatos víz sűrűsége nagyobb a tojásénál, ezért a tojás kiemelkedik a vízből.
5. Cukor kristályosítása
2,5 dl vízhez 50 dkg cukor kell, a cukrot a vízben felforraljuk, amíg a cukor teljesen feloldódik, majd lehűtjük. Eközben – legalább fél óráig- a pálcikát beáztatjuk: mi egyszerűen hurkapálcikát használtunk.
A lehűtött cukorszirupot üvegekbe töltjük, az a jó, ha magas a fala, jó erre a célra egy üvegpohár, vagy kis befőttesüveg. A pálcikát megtöröljük, és cukorba mártjuk, és a pohárba helyezzük: ne érjen se a pohár aljához, se az oldalához.. Az aljától kb. 2, 5 cm-re lógjon a pálcika. A pálcikát mi két csipesz segítségével rögzítettük.
A edényt hűvösebb helyre kell tenni, kb. 1 hét alatt gyönyörű kristályaink lesznek. Ha színes kandispálcát szeretnénk, ételfestéket kell használni a cukor oldásakor. De nekem így tetszik, ahogy van. A gyerkőcök persze minden nap ellenőrizték a kristályok növekedését és ujjongtak, mikor megjelentek a kis ékkövek a pálcikán.
Lehet vele teát kevergetni, ajándékba adni, vagy csak egyszerűen elnyalogatni. Jó kísérletezést!
6. Égő gyufa
Szükségünk lesz: égő gyufára és elemlámpára
Kísérlet: Az égő gyufaszálat tartsuk 10-15 cm-re a faltól. Vílágítsuk meg egy elemlámpával és látni fogjuk, hogy csak a kezünk árnyéka és a gyufaszál árnyéka lesz látható a falon. Nyilvánvalónak tűnik, de még soha nem gondoltam erre.
Magyarázat: a tűznek nincs árnyéka, mivel átengedi a fényt.