Sokkoló képek több mint száz évvel ezelőttről, amelyek bemutatják, hogy az orvostudomány igencsak gyerekcipőben járt még. Némelyik eszköz illetve “gyógymód” inkább hasonlít valami középkori kínzásra, vagy valamilyen horrorfilm jelenetére. Nekünk a kényelmes 21. században hatalmas szerencsénk van, hogy a technológia, a gyógyszeripar rohamosan fejlődik, és bár még nincs ellenszer a legsúlyosabb betegségekre, csak idő kérdése, hogy a jelenleg halálos betegségek gyógyíthatóak legyenek.
Sajnos a magyar egészségügy hagy némi kívánnivalót maga után, de inkább választanánk a lepukkant közkórházakat, minthogy 150 évvel ezelőtt éljünk, ahol a várható élettartam jóval kevesebb volt, mint napjainkban. Köszönhetően ezeknek a “csodás” eszközöknek. Azóta fejlődtek a műszerek és az eljárások is, nagy szerencsénkre.
Korai defibrillátor, Claude Becks találmánya
Antik szülőszék, melyet a 19. századig használtak. Mi mindent élhetett meg ez a szék…
Radiológus asszisztens. Ez a ruha hivatott megvédeni az embert a röntgensugaraktól.
Az étert az 1850-es években kezdték el használni fájdalomcsillapító/altatószerként. Ma már csak állatkísérleteknél alkalmazzák.
Chicago, 1925. Angol-kórban szenvedő babák “szoláriuma”.
Fizikoterápiás készülék a ’20-as évekből.
Dr. Clark “gerincjavító készüléke” az 1800-as évek végéről.
Egy fogfájást csillapító kokainos készítmény 1885-ös reklámja.
Az 1900-as évek elején terjedt el a módszer, hogy az elmebajt úgy kezelték, hogy nedves takarókba göngyölték a betegeket. Ma már belátható: ennek a módszernek semmilyen tudományos alapja nincs.
Köhögés elleni szirup az 1980-as évekből. A fő összetevőt gondolom nem kell bemutatnunk…
Vastüdő az 1930-as évekből. A gyerekeket hónapokig kezelték benne, de kevesen élték túl.
A 19. század csodaszere: piócás üveg!
Ez a szer 1928-ból az úgynevezett “örök napfény” (Radioaktív, háromszor desztillált víz). Abban az időben úgy vélték, finom és egészséges.
Annak idején így kezelték a gerincferdülést.