Peter D`Adamo volt a kidolgozója a vércsoportok szerinti diétának. A képlet egyszerű, hiszen csak annyit kell tenni, hogy a vércsoportunknak megfelelő tápanyagokat, élelmiszereket kell kiválasztani azért, hogy az egészségünket minél hosszabb távon megőrizhessük.
A diéta 16 különböző élelmiszercsoportot határoz meg, minden vércsoportra lebontva. Ezek három részre vannak leosztva: egészségesek, semlegesek, illetve kerülendők.
1. 0 vércsoportúak (Vadászok)
Az első emberek úgy tudtak megélni, hogy vadásztak. Ebbe a vércsoportba tartozók ezért fogyaszthatnak húsokat, fehérjéket, amelyek az elsődleges energiaforrást jelentik számukra. Magas a gyomruk savassága, ezért a húst és a zsírokat könnyen meg tudják emészteni, viszont már hadilábon állnak a gabonafélékkel, különösen a búzát és a kukoricát bontják le nehezebben.
Az ő étrendjük sok, elsősorban fehérjében gazdag húst igényel, kevesebb szénhidrátot, ellenben jöhet sok zöldség és gyümölcs. Tojást és diót csak mértékkel fogyasszanak. Kerüljék a tejtermékeket, a csigatésztákat, a babot, a rizst, a kenyeret és a gabonaféléket.
Fontos a testmozgás, főképp az aerobic és ha egy 0 vércsoportú fogyni szeretne, akkor jódozott sót, halat, spenótot, májat, vörös húst, zöld zöldségeket ajánlott fogyasztania.
2. A vércsoportúak (Földművesek)
Esetükben a vegetáriánus étrend a legmegfelelőbb. Anyagcsere szempontjából az A vércsoportúak teljesen az ellentétei a 0-soknak. A gyomruk savassága kisebb, így elsősorban a növényi eredetű zsírokat, fehérjéket képes lebontani. Az A vércsoportúak teste hajlamos visszatartani a vizet, és az elfogyasztott húsból a zsírt fogja megőrizni, tárolni.
Óvniuk kell a gyomrukat, hiszen az nem a hús lebontására szakosodott, de mégis kell valamilyen formában pótolni a zsírt és a fehérjét, így tökmagot, vagy mogyorót kell enni. Ajánlott rostokban gazdag diétát alkalmazni, ezért tofut, sok zöldséget és gyümölcsöt, gabonaféléket, olajos magvakat, diót, rizst, tésztát kell enni.
Az A vércsoportúak köréből kerül ki a legtöbb cukor- és szívbeteg, és a rák kockázata is magas esetükben. Nem szabad búzából készült termékeket, tejtermékeket, húst, állati eredetű zsírokat fogyasztani. Testmozgásnak valami könnyű, relaxáló hatásút kell választani, mint a golf, vagy a jóga. Ha valaki fogyni szeretne, használjon szójatejet, növényi olajt, sok gyümölcsöt, köztük ananászt, C-vitamint. Folyadékként pedig nagyszerű a zöld tea, kávé, napi fél pohár vörös bór. Nem szabad barna sört, alkoholt, fekete teát, szintetikus üdítőket inni.
3. B vércsoportúak (Nomádok)
Ők nagyon sok tejterméket fogyaszthatnak, és a tiltólistán is esetükben szerepel a legkevesebb élelmiszer. Azért van pár élelem, amelyet ajánlott kerülni, főként mert súlygyarapodáshoz vezethet: ilyen a kukorica, búza, mogyoró, szezám mag.
Kiegyensúlyozott étrend ajánlott, ahol a halakból, tejből, húsból származó fehérje szükséges, de emellett még a zöldség- és gyümölcsmennyiség is fontos. Inkább a vese és húgyúti betegségek fenyegetik őket. Sportként a tenisz, az úszás és a gyaloglás ajánlott. Kerülni kell azokat az ételeket, amelyek kukoricát, csirke húst és mogyorót tartalmaznak.
Akik szeretnék megőrizni alakjukat, azok fogyasszanak sovány húst, májat, sok zöld zöldséget, alacsony zsírtartalmú tejtermékeket, tojást. A B vércsoportúaknak a csirke hús nem ajánlott. Ehelyett inkább nyúl- vagy bárányhúst fogyaszthatnak. A marha- és a pulykahúst csak mértékkel ehetik.
4. AB vércsoportúak (Rejtélyesek)
Ez a vércsoport viszonylag új, és az A, illetve a B vércsoport kombinációja. Éppen ezért a fogyasztható élelmiszerek spektruma is szélesebb esetükben. Elsősorban a vegetáriánus étrend a legmegfelelőbb, de ehetnek tengeri ételeket és tejtermékeket is. Ők is ki vannak téve a szív- és daganatos megbetegedéseknek, ezért kerüljék a vörös húsokat, a kukoricát, búzát, egyes babféléket. Sok zöldséget érdemes még fogyasztani, de a tejtermékek is megfelelnek, főként a joghurtok, kefirek, tejfölök.