Ha alapjáraton is megremeg a lábunk a repüléstől, akkor tény és való, hogy van néhány úti cél a világon, melyet határozottan illik elkerülni. Ilyen például a szakadékban végződő nepáli Tendzing–Hillary repülőtér, vagy a dagály miatt naponta többször is víz alatt álló skóciai Barra repülőtér. Nem véletlen tehát, hogy az ilyen és ehhez hasonló repülőtereken a pilótáknak különleges képesítéssel kell rendelkezniük ahhoz, hogy leszállhassanak a repülőkkel. Az egész világon pedig néhány tucat pilóta rendelkezik ilyennel.
1. Tendzing–Hillary repülőtér (Lukla, Nepál)
A legveszélyesebb repülőtereként tartják számon. A hegymászók általában itt ülnek repülőgépre, miután megmászták az Everestet.
Híres a nagyon rövid kifutójáról, és arról, hogy mivel a víz mellett van, ezért a repülőgépek le- és felszálláskor 10-20 méterre a strandolók feje fölött húznak el. Itt elég kidugnod a kezed a repülőből landoláskor, hogy megnézd, milyen a víz.
3. Courchevel repülőtér (Franciaország)
Ez a repülőtér az Alpok-hegység közepén található, kifutópályája dőlésszöge pedig 18,5° – ezért csak tapasztalt pilóták vehetik igénybe.
4. Gibraltári repülőtér (Gibraltár)
Itt a kifutópálya követlenül a belvárosban található, és ha ez nem lenne elég, a kifutópályát keresztezi a város állam egyik legforgalmasabb autóútja is.
5. Ice Runway repülőtér (Antarktisz)
Ez a kifutópálya szó szerint jégből van. Bár olyan stabil, mint a beton, azért némileg csúszósabb, ezért a pilóták könnyen le tudnak csúszni a kifutópályáról, ha nem figyelnek. Legalábbis landoláskor. A felszállás kicsit biztonságosabb.
6. Juancho E Yrausquin repülőtér (Holland Karib-térség)
A világ egyik legveszélyesebb repülőtere: nagyon rövid, egyik oldalról pedig egy hegy, a másikról éles sziklák és a tenger veszi körül.
7. Cristiano Ronaldo nemzetközi repülőtér (Madeira, Portugália)
A pályát 2000 szeptemberében kibővítették … a tenger felé! Úgyhogy tulajdonképpen ez egy híd, ami 180 betonoszlopon áll.
8. Congonhas-São Paulo repülőtér (São Paulo, Brazília)
A város szívében található, mindössze néhány kilométere a városközponttól. Állítólag nagyon veszélyes, különösen a hatalmas szállítórepülőgépek számára, és esős időben.
9. Kai Tak repülőtér (Hongkong)
A hegyek és épületek között elhelyezkedő Kai Tak repülőtér 1998-ban elkezdett a tenger felé csúszni a hatalmas és nehéz légi forgalom miatt. Mára teljesen bezárták.
Kai Tak Airport, Hong Kong. The mother of all scary airports. Shut down in 98 after pilots couldn’t stand it anymore. pic.twitter.com/AYgSx7zvB6
— Village Girl (@IamLaleti) November 13, 2014
10. Manakara repülőtér (Madagaszkár)
Egy repülőtér, aminek a kifutópályáját egy vasút keresztezi. Kényelmes, ha nem szeretnénk lekésni a csatlakozást.
11. Barra repülőtér (Skócia)
Ez az egyetlen repülőtér, ami bizonyos időpontokban víz alatt áll, mivel egy öbölben található. Nem ritka, hogy a leszálló gépek futóművét víz borítja, miközben a pálya mellett várakoznak az dagály elvonulására, hogy újra felszállhassanak.
12. Kanszai nemzetközi repülőtér (Oszaka, Japán)
Oszaka partjai mellett, egy mesterségesen létrehozott szigeten terül el ez a repülőtér, ami nagy bátorságra vall, tekintve, hogy a környéket gyakran természeti katasztrófák, például földrengések és szökőárok sújtják.
13. Matekane repülőtér (Lesotho)
Elég csak ránéznünk a képre, hogy megértsük miért olyan veszélyes az összesen 400 méter hosszú, szakadékban végződő Matekane repülőtér.
14. Parói nemzetközi repülőtér (Bhután)
A tengerszint felett 2235 méteres magasságban található repülőtéren a leszállás nem túl kényelmes, pláne, hogy rengeteg hegyet kell közben kerülgetni. Nem véletlen tehát, hogy az egész világon csak 26 pilótának van engedélye rá, hogy leszállhasson itt a repülőgépekkel.
15. Végezetül: Don Mueang nemzetközi repülőtér (Bangkok, Thaiföld)
Ez a repülőtér kivételesen nem veszélyes, viszont megvan az a különlegessége, hogy közvetlenül a kifutópálya mellett egy golfpálya helyezkedik el, ami ki tudja … akár még veszélyes is lehet, ha épp béna golfozók játszanak.