Akik lakatosmunkákkal foglalkoznak, netán hegesztenek, már jól tudják, hogy az alumínium olyan könnyűfém, amely kiváló hő- és villamosvezető, egyben környezetbarát is, hiszen teljes mértékben visszanyerhető. Jól ötvözhető, ezek pedig könnyen alakíthatók és formálhatók. Profi alumínium hegesztőgép kiválasztásával a legkülönfélébb vastagságú alulemezek és csövek is hegeszthetők.
Ismerkedjünk meg az alumínium hegesztés sajátosságaival.
Fontos megemlítenünk, hogy a tiszta, ötvözetlen alumínium hegeszthető sajtóló-, valamint ömlesztetőhegesztéssel is, bár néhány tulajdonságot érdemes szem előtt tartani, ezek pedig a következők:
- a falvastagságot mindig szem előtt kell tartani, ugyanis minél vastagabb, annál nagyobb hőbevitelre van szükség;
- a hidrogén olvadt alumíniumban oldódik;
- nagy oxigénigénye van.
Mielőtt hozzáfognánk az alumínium hegesztéséhez, kiemelten fontos, hogy a felületet meg kell tisztítani, ami mechanikus módon vagy vegyi úton is történhet. Ömlesztőhegesztés esetén a leggyakoribb módszer a védőgázas fogyóelektródás hegesztés impulzus technológiája.
Általában hélium és argon védőgáz alkalmaznak, illetve ezek keverékét, ugyanis a vékonyabb lemezek biztonságos és szép feldolgozására nyújt lehetőséget, nem utolsó sorban pedig automatizálható a folyamat.
Az alumínium igen magas elektromos vezetőképességgel rendelkezik az acélötvözetekhez képes. Érdemes AWI technológiájú hegesztést alkalmazni a nagyon vékony lemezek esetében. Az ívgyújtásnál valamivel nehezebb elérni a kellő hűfokot és ionizálni a védőgázt. Az alumínium hegesztés ára nagyban függ a hegesztőgép milyenségétől is.
Számtalan kérdés felmerülhet a hegesztési típusokkal kapcsolatban, ezért mindig érdemes szakemberhez fordulni.