Egy fiatal lány egy nap látogatóba indult a nagymamájához, mivel nagyon jól kijönnek egymással, szinte mindent meg tudnak beszélni. A lány amiatt is kereste fel a nagyit, hogy meg tudja osztani valakivel az aggályait, a nehézségeit, problémáit.
Nemrég azonban meghallotta, hogy a nagymamája férje megcsalja, és azóta gyötrődik, hogy miként közölje a hírt.
Miután a nagymama végighallgatta az unokáját, kézen fogta, és kivezette a konyhába. Megtöltött vízzel három fazekat, majd odatette a tűzhelyre, és a legnagyobb fokozatra kapcsolta a gázt. Rövid időn belül forrni is kezdett a víz. Az első fazékba sárgarépát, a másodikba tojást és a harmadikba darált kávét tett. Közben egyikőjük sem szólt egy szót sem.
Körülbelül 20 perc múlva a nagymama elzárta a tűzet. Kiszedte a sárgarépát és kirakta egy tányérra. A tojásokat egy tálba tette, a kávéból egy meregető kanállal emelt ki, és a főzetet is egy tálba helyezte.
– Mond el, hogy mit látsz – szólt oda az unokájának.
– Sárgarépát, tojást és kávét – mondta a lány, mit sem sejtve, hogy mit is akar ez az egész jelenteni.
A nagyi ezután a lány kezét a sárgarépára tette, a megfőtt zöldségek puhák voltak, majd utána feltört egy tojást, amelynek a belseje kemény volt, ezután arra kérte az unokáját, hogy kóstolja meg a kávét. Mikor megízlelte az erős feketét, a fiatal lány elmosolyodott.
– Mit jelentsen ez, nagyi?
A nagymama elmagyarázta, hogy a sárgarépa, a tojások és a kávé is ugyanazzal a problémával küzdött: a forró vízzel. De mindegyikük másként reagált. A sárgarépákról azt gondoljuk, hogy kemények, és erőszakosak, de pár perc alatt megpuhulnak.
A tojásokról azt gondoljuk, hogy törékenyek, de pár perc múlva megszilárdulnak. A darált kávé pedig megszínezi a vizet.
– Ezek közül te melyik vagy? – kérdezte az idős nő, majd hozzátette: – Mikor problémád van és összecsapnak a fejed felett a hullámok, te hogyan reagálsz? Répa, tojás, vagy kávé vagy? Én szerinted mi vagyok? A sárgarépa, aki erősnek tűnik, de mikor a dühe elszáll, megpuhul és elveszti az erejét? A tojás, aki kezdetben képlékeny, de ha fájdalom éri, megerősödik, hiszen ha érzékeny is volt, de a megpróbáltatások, szakítások, a halál, erőssé tette, kővé változtatta a szívét? Vagy olyan vagyok, mint a darált kávé, aki megváltoztatja a víz színét, ha fáj is neki. Mikor forró víz éri, illatozó aromát bocsát ki magából, és akármennyire is fájjon a forró víz, képes saját előnyére fordítani a nem túl előnyös helyzetet – részletezte a nagymama.
Majd azt mondta: „Még szeretnék élni, boldognak, mosolygósnak lenni, amelyek segítenek abban, hogy leküzdjem, elfelejtsem a nehézségeket. A boldog emberek mindig képesek meglátni a jót körülöttük, és örülnek is annak, amit senki sem vehet el tőlük.”