1. Szellem a liftben egy Szingapúri irodaházban.
Ezt a szörnyű videót állítólag egy szingapúri irodaház kamerája rögzítette. A liftből kiszálló férfiak után egy félelmetes kísértet jelenik meg a liftben, az interneten pedig emberek milliói kezdtek el vitatkozni arról, hogy valódi-e a felvétel. Nemsokkal később kiderült, hogy csak egy gerillamarketing-szerű társadalmi célú hirdetésről van szó, amit azért hoztak létre, hogy kihangsúlyozzák vele a túlzásba vitt munka veszélyeit.
2. 10 méteres csontvázak szerte a világban.
Az óriás emberi csontokról készült képekkel számos internetes oldalon találkozhattunk, még egyes hírportálok is úgy hozták le, mint az Anunnaki nevezetű ősi faj maradványai. Természetesen szó sincs ilyesmiről, a képek a designcrowd.com weboldal photoshop-versenyére készültek, ahol egyébként az összes ilyen nevezett képet megtekinthetjük.
3. Rejtélyes időutazó.
Valószínűleg minden ember látta már ezt az 1941-ben Kanadában készült fotót, amin az egyik férfi feltűnően modern viseletben, fényképezőgéppel a kezében látható. Az első ránézésre időutazó férfire azonban van logikus magyarázat.
Először is a férfi egy montreáli hokicsapat mezét viseli, a napszemüvege pedig olyan polarizált változat, ami divatos volt ezekben az években. A kezében lévő kamera pedig egy 1925-ös Kodak modell, így minden kétséget kizáróan a férfi nem időutazó, maximum azzal gyanúsíthatnánk, hogy némileg meghaladta az akkori kor divatját.
4. Fotók a jetiről.
Jeti, nagyláb… – bárhogy is hívjük, az 1967-ben róla készült ikonikus képek az egész világsajtót bejárták és emberek milliói gondolták úgy, hogy sikerült lencsevégre kapni a rejtélyes lényt. Arról már kevesebbeknek van tudomásuk, hogy Roger Patterson rendező ebben az évben forgatta le a szörnnyel kapcsolatos filmjét, és úgy gondolta, hogy néhány ilyen fotó jó reklám lenne a filmnek. A terve túl jól sikerült, a fotók nagyobb figyelmet kaptak, mint Roger filmje.
5. A Raynham Hall barna hölgye.
A ,,barna hölgy” a valaha készült talán leghíresebb kísértetfotó. Kezdetben úgy tartották, hogy az 1700-as évek elején élt Dorothy Walpole-t ábrázolják, az ügyet pedig tovább bonyolította, hogy a speciális vizsgálatok is azt mutatták, hogy nem manipulálták a képet.
A fotót sokáig valódi kísértetfotónak tartották, de csak amíg a híres ügyvéd és kutató, Alan Murdie közelebbről is szemügyre nem vette a cambridge-i egyetem könyvtárában található megmaradt bizonyítékokat, ahol a fényképezőgépet vizsgálva rájött, hogy minden kétséget kizáróan annak hibás lencséje okozta a hátborzongató jelenséget.
6. Rejtélyes földönkívüli űrhajós.
1964 májusában Jim Templeton épp a kislányát fényképezte a családi piknik közben, amikor a tudta nélkül érdekes jelenséget kapott lencsevégre. Amikor a képet előhívták kiderült, hogy a lány mögött egy rejtélyes, látszólag űrhajós szkafandert viselő alak tűnt fel.
Bár a fotó hatalmas felhajtást keltett a sajtóban, nemsokkal később kiderült, hogy valójában Jim felesége látható a képen, aki a rossz fókusz és a véletlen egybeesések következtében nézett ki úgy, mint egy űrhajós.
7. Óriási repülő ,,valami” Zambia felett.
2017-ben számos internetes portál hozta le hírként a zambiai bevásárlóközpont fölött elcsípett rejtélyes alakot az égen. Az őrületet a dailymail.co.uk cikke váltotta ki, ahol több szemtanú Istenként emlegette ezt a valamit.
Nemsokkal azután, hogy a hír elterjedt az interneten kiderült, hogy mi okozta a rejtélyes alakot az égen: videó. Pontosabban ez, és némi utólagos Photoshop.
8. A Newby-templom szelleme.
Ezt a fotót 1963-ban készítették a North Yorkshire Krisztus Egyházban. A képen látható alak kapucniban és maszkkal az arcán látható, magassága pedig egészen döbbenetes: a környező tárgyakhoz viszonyítva körülbelül 2,7 méter. Bár 55 év telt el azóta, ez a fotó még ma is sok vita tárgyát képezi.
Egyes szakértők szerint a kép valódi, mások szerint a kettős exponálás eredménye, amikor az egyik korábban készült kép véletlenül rávetült az utána készítettre. Te mit gondolsz róla?
9. Sellő-csontváz.
A mendemonda szerint Hawaii partjainál mosta partra a víz ezt a rejtélyes sellő-csontvázat. Nem sokkal a kép elterjedése után pedig egyiptomi tudósok történelmi felfedezésként emlegették – ennyi elég is volt hozzá, hogy a média rárepüljön.
Számtalan hírportál dőlt be a hamisítványnak, pedig ha jobban megnézzük szabad szemmel is láthatjuk a gyenge Photoshop-munka nyomait. A bal képen láthatjátok a mindenhol elterjedt hamisítványt, a jobb képen pedig a csontvázról készült eredeti fotót, aminek természetesen egyáltalán nem volt uszonya.